Rozpoczęcie zmiany sposobu odżywiania jest ważną decyzją i powinno mieć solidne podstawy merytoryczne.
Jak rozpocząć zdrową dietę dostosowując ją do potrzeb naszego organizmu tak aby mieć maksimum korzyści i efektów?
Z pomocą przyjdzie nam analiza składu masy ciała, którą można wykonać np. w gabinecie dietetycznym metodą bioimpedancji elektrycznej. Metoda ta polega na uwolnieniu przez specjalne elektrody impulsów elektrycznych o tak niskim natężeniu, że są nieodczuwalne dla człowieka, ale które przenikają szybko przez tkanki zawierające wodę będącą doskonałym przewodnikiem (taką tkanką jest np. tkanka mięśniowa), zatrzymując się na tkance tłuszczowej, której przewodnictw
o jest o wiele mniejsze. Dane z urządzenia przesyłane są do komputera i na ich podstawie można określić jaki jest skład naszego ciała w jego wybranych obszarach, co z kolei pozwala na precyzyjne określenie jakiego rodzaju działania zapewnią nam wymarzone efekty, pomogą w leczeniu otyłości lub pomogą dobrać idealny model żywieniowy.
Bardzo istotne jest, że metoda BIA pozwala dokładnie zbadać poziom tkanki tłuszczowej trzewnej, której gromadzenie się w tym obszarze (czyli w obrębie jamy brzusznej), zwiększa ryzyko zachorowania na np.: cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, choroby układu sercowo-naczyniowego, a także rozwój rozmaitych zaburzeń metabolicznych a nawet depresji.
Regularna kontrola poziomu tkanki tłuszczowej pomaga optymalnie dostosować sposób naszego odżywiania i aktywność fizyczną do naszych indywidualnych potrzeb!
Najwłaściwiej byłoby o wynikach takiej analizy porozmawiać z osobą, która w profesjonalny sposób podpowie nam jak powinniśmy dalej postępować. Jeśli zdecydujesz się na wykonanie badań zwróć uwagę aby analizę wykonywał doświadczony dietetyk, który korzysta z profesjonalnego, medycznego sprzętu i który dzięki niemu będzie miał pełny obraz sytuacji oraz będzie mógł stwierdzić czy twoje wyniki mieszczą się one w normie. Analiza składu masy ciała pomoże ustalić cel jaki masz do osiągnięcia i dzięki niej będzie można idealnie dopasować dietę, śledzić postępy, ustalać nowe plany i korygować błędy. Dzięki analizie składu ciała, dowiesz się jaka jest wyjściowa wartość parametrów oraz jak zmieniają się one na przykład w czasie zmiany diety czy rozpoczęcia treningu. Badanie to może również zasugerować Ci wykonanie innych, specjalistycznych testów, ze względu na stan chorobowy, który rozwija się w organizmie.
Z pomocą może nam przyjść znajomość norm, a prezentują się one następująco:
Tkanka tłuszczowa – prawidłowa wartość to około 15-20% dla mężczyzn i 16-25% dla kobiet. Otyłość można zdiagnozować , przy poziomie tkanki tłuszczowej przekraczającej 30% masy ciała u kobiet, a u mężczyzn – powyżej 25%.
Stopień otłuszczenia narządów – bezpieczny wynik mieści się od 1 do 12. Im wyższa wartość, tym narządy wewnętrzne są mocniej otłuszczone, co z kolei sprzyja rozwojowi wielu chorób!
Masa mięśniowa – nie ma jednoznacznie określonych norm dla masy tkanki mięśniowej. Stanowi średnio około 30% całkowitej masy ciała, a wartości dla mężczyzn i dla kobiet są uzależnione od ich aktywności fizycznej.
Masa kostna – to około 12-13,5% masy ciała dorosłego człowieka. Niska masa kostna może świadczyć o toczącym się w naszym organizmie procesie osteoporozy.
Zawartość wody w organizmie – powinna mieścić się w przedziale około 45-60% masy ciała. Zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża zawartość wody jest dla naszego ciała bardzo niekorzystna, ponieważ świadczy o odwodnieniu lub przewodnieniu organizmu.
Przeprowadzenie badania jest dziecinnie proste. Analiza składu ciała trwa niecałą minutę, jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym, które możemy powtarzać wielokrotnie.
Jak przygotować się do badania aby analiza została wykonana właściwie oraz aby otrzymać rzetelne wyniki?
Nie należy wykonywać pomiaru bezpośrednio po intensywnym wysiłku fizycznym.
Nie należy jeść i pić przynajmniej 2 godziny przed pomiarem, ponieważ wahania bilansu wody oddziałują podczas pomiaru na procentową zawartość tłuszczu,
Nie należy wykonywać pomiaru po kąpieli, pływaniu, wizycie w saunie.
Do pomiaru należy przystąpić z pustym pęcherzem.
W trakcie badań należy zdjąć ciężkie ubrania i biżuterię.
Jeżeli pomiar masy i składu ciała wypada w okresie menstruacji zaleca się przełożenie wizyty na inny dzień.
Nie wykonuje się badania u kobiet ciężarnych u osób chorujących na epilepsję oraz u osób ze stymulatorem serca.
Potraktujmy wykonanie analizy masy ciała metodą bioimpedancji elektrycznej jako właściwy krok do określenie spersonalizowanego planu żywieniowego i wykorzystajmy również do oceny efektywności stosowanej przez nas diety!
Joanna Durynek
Dietetyk kliniczny